Dyrektywa o delegowaniu

Zdjęcie Dyrektywa o delegowaniu  foto

Dyrektywa o delegowaniu - pracę może stracić nawet 100 tys. pracowników transportu

Ostatnia konferencja prasowa Macieja Wrońskiego, szefa związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska" nie napawa optymizmem. Jak relacjonuje serwis trans.info, Rada Unii Europejskiej przeforsowała nową dyrektywę o delegowaniu. Nowe regulacje sprawią, że na rynku unijnym pracę może stracić nawet 100 tys. osób.

Stanowisko Polski podzielało jeszcze 14 krajów UE, jednak ostatecznie nie udało się osiągnąć korzystnego dla naszej strony porozumienia. Zdaniem przedstawicieli TLP obawy zachodnich polityków dotyczące pracowników delegowanych są przesadzone, gdyż stanowią oni niecały 1 procent wszystkich pracowników UE.  Złą informacją jest także fakt, iż zmiany o delegowaniu wejdą w życie już w momencie wdrożenia nowej dyrektywy. Biorąc pod uwagę nacisk Francji na uregulowanie tych kwestii, może się to stać już w przyszłym roku. 

Pomimo ekspresowego tempa zmian w przepisach wiele kwestii wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Jedno z głównych pytań, jakie nasuwa się w pierwszej kolejności dotyczy kwestii wynagrodzeń. Zgodnie z nową dyrektywą trzeba będzie wypłacać wszystkie dodatki płacowe, w Polsce jest jedna, a np. we Francji dieta za pracę w nocy. Jak ma to wyglądać w praktyce? Nie wiadomo. Nowa dyrektywa na pewno oznaczać będzie wzrost kosztów transportu, jak również zwiększenie obowiązków administracyjnych dla firm transportowych. Wyrzucenie z rynku UE Polski, która wraz z Rumunią, Litwą, Słowacją i Węgrami stanowi aż 40 proc. międzynarodowych przewozów, odbije się dosadnie na całym rynku. Właściciele firm transportowych już teraz obawiają się o swoje firmy, a pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Część kierowców, aby nie utracić fachu z pewnością postara się znaleźć zatrudnienie bezpośrednio w firmach francuskich czy niemieckich. Kto wypełni lukę na rynku? Z pewnością nie będą to kierowcy z Europy Zachodniej, a tam najbardziej da się odczuć wzrost cen towarów spowodowane wzrostem kosztów transportu i ogólnie zmianami na rynku przewozowym. 

Miejmy nadzieję, że na kolejnym spotkaniu Rady Unii Europejskiej polskim parlamentarzystom uda się przeforsować pomysły, które pozwolą nam choć częściowo złagodzić nowe przepisy i sprawić, by nowe regulacje nie były tak dotkliwe dla polskich przedsiębiorców i kierowców. Telefony

  • tel. +48 602 652 267
  • tel. +48 606 960 829
  • tel. +48 660 970 192
  • fax +48 46 86 231 26

Znajdziesz nas też na

Adres

PPHU Multi-Plast Edyta Jędrzejewska
Stary Dębsk 3B Antoniew k/Sochaczewa 96-513 Nowa Sucha